Sevgili Gençler,
Değerli Milaslılar,
Türk milletinin en önemli zaferlerinden biri olan Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı 19 Mayıs, her yıl çeşitli törenlerle kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı gün olan 19 Mayıs, Atatürk tarafından gençlere armağan edilmiştir.
19 Mayıs 1919 Bağımsızlığına düşkün Türk Milletine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalama kararlığının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımının tarihidir.
Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız." diyen Atatürk, Türk Gençliğinin her zaman başarılı olacağına inancını dile getirmiştir.
Hürriyetin, Bağımsızlığın, Egemenliğin, Cumhuriyetin yılmaz bekçileri olan Türk gençliğine bayram olarak armağan edilen ve Milli Mücadelenin başlangıcı olan bu anlamlı gününüzü en samimi dileklerimle kutlarım.
Bu duygu ve düşüncelerle, bizlere bu günü armağan eden başta  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tüm silah arkadaşlarını,bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahramazn gazilerimizi,rahmet, minnet ve saygıyla anıyor,gençlerimizin ve tüm halkımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyor,sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 
Eren Arslan
Milas Kaymakamı