Milas’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü, yapılan bir dizi etkinlikle beraber coşkuyla kutlandı. Kutsal mesleğe özel günde yeni atanan öğretmenler, yemin ederek göreve başladı.
Kutlama töreni ilk olarak saat 09.15’te Atapark’ta bulunan Atatürk Anıtı’na, Milas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunma merasimi ile başladı. Çelenk sunumunun ardından Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda etkinlikler başladı.
Kutlama programının ikinci bölümü ise Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Sebahattin Akyüz Fen Lisesi tarafından hazırlanan kutlama programına; MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Garnizon ve Hava Meydan Komutanı Albay Cenk Erataç, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Milas İlçe Jandarma Komutanı Hayrettin Fidan, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Şube Müdürleri Akın Coşkun, Coşkun Demir, Belediye Meclisi üyeleri, daire yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konulmasını Milli Eğitim Müdürü İsa Bal yaptı. 

“SERMAYESİ İNSANDIR ÖĞRETMENİN”
Bal, konuşmasında öğretmen mesleğinin kutsallığına vurgu yaparak: “Omzunda bir harf öğretmenin medeniyet inşasına uzanan yüküyle, bayrağımızın dalgalandığı cennet vatanımızın her karış toprağında görevini hakkıyla ve türlü fedakârlıklarla yerine getirmektir öğretmen olmak. İklimlerin değişkenliğini, mevsimlerin zorluğunu, sıla özlemini unutmaktır; Sınıfa girdiğiniz anda tüm sorunların, dertlerin, acıların, hüzünlerin yok olmasıdır öğretmen olmak. Çünkü sizi bekleyen, ağzınızdan çıkacak sözcüklere bakan; kıyafetinizden konuşmanıza, duruşunuzdan mimiklerinize her şeyinizle, sizi hayranlıkla izleyen, sizin gibi olmak için çabalayan evlatlarımız vardır. Sermayesi insandır öğretmenin. Eğer o sermayeyle, yüreğinizi, sevginizi ve ilkelerinizi katarak yatırım yaparsanız, kaybetme riskiniz yoktur. Ve o öyle bir yatırımdır ki güzel ülkemizin geleceğini şekillendirir ve belki gün gelir adını ülkemizin tarihine nakşettiren bir lider olur iyi bir öğretmenden aldığı ışığıyla. Aydınlatmaktır öğretmen olmak ve aydınlattığınız her yürekte çoğalmaktır. Aybüke öğretmen, Necmettin öğretmen ve daha niceleri gibi böylesi mukaddes amaçlarla evinizden kilometrelerce uzaktaki minik yüreklere dokunurken can vermektir. Bu dünyada birer eser bırakarak. Başöğretmen Atatürk’ü yetiştireniz. Daha bizi kat be kat aşan liderleri; dâhileri, dünya tarihine ışık saçan insanları yetiştireniz.
İhmalimizin bedeli de ağırdır. Bunu biliriz. Çünkü yüreklerin, ruhların, beyinlerin terk edilmesini insanlık öder. Yok, yapamayız, bir mumun, ateşinde kendini erittiği gibi kendimizi ateşe atar, eritir, insanı, insanlığı kurtarırız. Bu kutsal mesleğin verdiği onur ve gururla, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, terör saldırılarında ve görevleri başında şehit olmuş, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.” dedi.
Müdür Bal’ın ardından Milas Kaymakamı Eren Arslan da konuşma gerçekleştirdi. 

“İLK KIVILCIMI ATATÜRK YAKTI”
Kaymakam Arslan, muasır medeniyetleri aşma konusunda ilk kıvılcımın Atatürk’ün yaktığını belirterek: “Öğretmenler ülkemizin istikbalinin mimarlarıdır. Vazifeniz, yalnızca bilgi aktaran olmak değil öncelikle milli ve manevi değerlerimizi aktaran olmaktır. Çağın gerektirdiği bilgi ve yeterliliklerin yanında; farklıları kucaklayan bir kardeşlik ikliminde, aynı hedefe yürüyen, merhamet, vicdan, adalet, vatan ve bayrak sevgisi ile donanmış nesiller yetiştirerek ülkemizin hedeflediği muasır medeniyetlerin üstüne çıkmak sizin emek ve çabalarınız sonucu olacaktır. Çalışmalarınızın sonucu başka hiçbir meslekte olmadığı kadar uzun bir vadede ortaya çıkacaktır ve Ulu önder Atatürk’ün dediği gibi ‘Ortaya koyduğunuz eserin değeri sizin beceriniz ve fedakârlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır.’ Bir insanı kurtarmanın vatanı kurtarmak demek olduğu çok iyi bilinmelidir. Değerlerimizi iyi aktardığımız bir insan, huzurlu ve mutlu bir toplum; milli birlik ve beraberliğin olduğu bir vatan demektir. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı olarak sizler bu bilinçle vazifelerinizi yerine getirmelisiniz. Bu kutsal vazifede ihmal, ülkemizin istikbalinin ihmalidir. Bunun örneğini ülkemiz çok kısa bir süre önce yaşamıştır. İç ve dış mihraklara karşı süren bu mücadelede “irfan ordusunun kumanda heyeti” olarak öğretmenler icra ettikleri vazifeyle her zaman olduğu gibi ön saflarda yer almalıdır. Devletimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün eğitim ve öğretmenler her zaman önceliği olmuştur. Savaş alanlarında bile eğitime dair çalışmalar yapmış, projeler üretmiştir. Çünkü biliyordu ki cepheden sonra asıl savaş başlayacaktı. Ülkemizin düşman işgalinden kurtulduğu zafer günlerinde kendisine sorulan “İşte memleketi kurtardınız. Şimdi ne yapmak istersiniz?” sorusuna cevabı çok kısadır: “Maarif Vekili olmak ve millî irfanı yükseltmeğe çalışmak en büyük emelimdir.” diyerek irfan ordusunun kumandasına geçeceğini açıklamış ve Millet Mekteplerinde yazı tahtasının başına bizzat geçerek dersler vererek muasır medeniyetleri aşma yolunda ilk kıvılcımı yakmıştır.” ifadelerini kullandı. 
Konuşmalar sonrasında Öğretmenler Günü programında; TRT Milas Temsilcisi Volkan Yıldız’ın yaptığı “Eli öpülesi öğretmenler” adlı özel haberin videosu, etkinliğe katılanlara izletildi. Etkinlikte ayrıca, bugüne kadar şehit olan öğretmenlerle ilgili hazırlanan videoyu izleyen herkes duygulandı.
Görsel sunumların ardından emekli öğretmen Abdi Mermer konuşma gerçekleştirdi. Sonrasında, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri, protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Ödül takdiminin ardından emekli öğretmenlere, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan tarafından hizmet ve şeref madalyası verildi.
Öğrenciler tarafından ‘Öğret Bana’ isimli oratoryo gösterisi, seyirciyle buluştu. 
Kutlama programında, mesleğe yeni başlayan öğretmenler yemin etti. Yemin töreninin ardından Müzik Öğretmeni Ali Çakır şefliğinde ‘Öğretmenler Korosu’ birbirinden güzel eserleri seslendirdi.
Kaynak :Günaydın Milas