Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 79. yılında Milas’ta düzenlenen törenlerle anıldı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 79. yılında tüm yurtta olduğu gibi Milas’ta düzenlenen törenlerle anıldı. İlk anma töreni Atapark’ta düzenlendi.
Törene; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Garnizon Komutanı Hava Sis. Alb. Cenk Erataç, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, daire yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, parti temsilcileri katıldı.
Saat 08.30’da Atapark’taki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Atatürk'ün vefat ettiği saat olan 09.05'te sirenlerin çalmasıyla iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, daha sonra İstiklal Marşı okundu. Minik öğrenciler, Atatürk Anıtı’nın önüne çiçek bıraktı.
Program saat 09.30’da Milas Belediyesi Evlendirme ve Düğün Salonu’nda devam etti. Burada, Atatürk konulu fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi. Sergi açılışının ardından anma programına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından programın açılış konuşmasını, Milas Kaymakamı Eren Arslan yaptı.
Kaymakam Arslan, Atatürk’ü 79. ölüm yıl dönümünde hürmetle anarak şunları kaydetti: “Kahraman Türk milletinin son devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve destansı Kurtuluş Mücadelemizin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan maddi olarak ayrılışının 79. yıldönümünde hürmetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. “Uluslar bağırlarından çıkardıkları, kahramanlardan güç alırlar.” Hamdolsun ki aziz milletimizin tarihi, sayısız kahramanlarla doludur; önderlik ettiği destansı Kurtuluş Mücadelemizle, gerçekleştirdiği yenilenme hareketiyle ve fikirleriyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, adını tarihe nakşettirmiş; sadece milletimize ve gelecek nesillere değil, dünyada esaret altında yaşayan pek çok ulusa güç vermiştir. Onun özelliklerini bir çırpıda saymak elbette imkânsızdır: o geliştirdiği ve uyguladığı stratejilerle büyük bir askeri deha; siyasi alandan kültürel alana, tarımdan sanayiye, ulaşımdan spora, hukuktan sanata hayatımızın her alanına dokunmuş ve yenileşmeyi gerçekleştirmiş; uluslararası barış anlayışıyla evrensel bir değerdir. O aziz milletimizin bağımsızlığından ve iradesinden vazgeçmeyeceğini, boyun eğip tutsak olmayacağını, daha Kurtuluş Mücadelesine başlamadan, milletimizin kendi çabalarıyla yürüttüğü mücadelelerle görmüş; aziz milletimizin kudretine güvenmiş; onun “adetlerine ve karakterine en uygun olan” Cumhuriyeti, Kurtuluş mücadelemizin ilk yıllarından itibaren, milli egemenliğe vurgu yaparak müjdelemiştir.”
“İnançtan ve cesaretten daha büyük bir silah henüz imal edilmedi”
Arslan, Atatrük’ün en büyük eseri olan ‘Cumhuriyete’ sahip çıkacaklarını ifade ederek: “Biliyordu ki "Türklerin vatan sevgisi ile dolu göğüsleri, düşmanların melun ihtiraslarına karşı daima bir duvar gibi yükselecektir." Bu, Kurtuluş mücadelemizde olduğu gibi 15 Temmuz’da da böyle oldu: vatan aşkıyla dolu göğüsler bir kez daha siper oldu, nice canlarımız toprağa düştü. “…bir millet, top yekûn kurtulmaya karar verir de harekete geçerse onun özgürlüğünü ve bağımsızlığını elde etmesini engelleyecek bir güç dünyada yoktur.” diyor Atatürk; Hamdolsun ki yine engelleyemediler, engelleyemeyecekler bu kararlı aziz milletimizi. Çünkü “İnançtan ve cesaretten daha büyük bir silah henüz imal edilmedi.”
Bu toprakları kanıyla sulayan aziz şehitlerimize borcumuz var: ülkemize sahip çıkacak ve “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet” olarak kenetlenerek; Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı'nın ardından söylediği gibi “…en medeni ve müreffeh bir millet olarak varlığımızı” yükselteceğiz. Bağımsızlığımıza ve milli irademize sahip olmanın kıymetini iyi biliyoruz. Bunlara kast edecek her türlü “dâhili ve harici bedhahlara” rağmen ülkemizi daima ileriye taşıyarak Ulu Önder Atatürk’ün vasiyetini yerine getirecek ve aziz hatırasına sahip çıkacağız.
Bu yolda, bu bilinçle vazifemizin başında olacak ve “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizin güçlenmesi için her geçen gün daha büyük bir gayretle çalışacağız.
Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm ecdadımızı şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.
Kaymakam Arslan’ın konuşmasının ardından okullar arası Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında düzenlenen yarışmanın ödülleri sahibini buldu.
Liselerarası kompozisyon yarışmasında: Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Ceyda Yaman, Milas Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hasret Aydınlık, Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Esila Erdoğan'a ödüllerini Milas Kaymakamı Eren Arslan takdim etti.
Liselerarası şiir yarışmasında: Sebahattin Akyüz Fen Lisesi öğrencisi Elif Naz Pınar, Özel Milas Sınav Temel Lisesi öğrencisi  Nida Demir, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Kenkeş'e ödüllerini Hava meydan Komutanı Albay Cenk Erataç verdi.
Ortaokullar arası şiir yarışmasında: Güllük Ortaokulu öğrencisi İlknur Binbir, Sakarya Ortaokulu öğrencisi Nursu Meşelik, Ortaköy Ortaokulu öğrencisi Melisa Gökbel'e ödüllerini Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat teslim etti.
Ödüller, protokol üyeleri tarafından sahiplerine teslim edildi.
Ödüllerin ardından Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, dinleyicilere Atatürk’ün sevdiği unutulmaz eserleri seslendirdi.
Ardından Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Atatürk Orotoryosu sergilendi.
Milas’ta gün boyu, belediye hoparlöründen Atatürk’ün sevdiği türküler Milaslılara dinletildi.
Kaynak:GünaydınMilas