Milas’ta Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi ve Ahmet Helvacıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ konulu Dünya Engelliler Günü farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi.
Milas’ta dün Atapark’ta saat 10.00’da, Milas’ta Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi ve Ahmet Helvacıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ konulu Dünya Engelliler Günü farkındalık yürüyüşü düzenlendi.
Etkinliğe; Milas Kaymakamı Eren Arslan ve eşi Sermin Arslan, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, kurum amirleri, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programa geçildi. Açılış konuşmasını, Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürü Muhammet Mercan yaptı.
Müdür Mercan, engelli farkındalığının önemine değinerek: “Dünya Engelliler Günü, UNICEF’in 1980 yılında almış olduğu karar nedeniyle 3 Aralık’ta kutlanıyor. Ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlamalar yapılıyor. Milas’ta da her geçen yıl farkındalıklarla, kermes açılışlarımızla, değişik etkinliklerle her sene gelişerek, ‘Engellilerin toplumun bir parçası olduğunu’ göstererek, onla empati duyarak daha da etkinliklerimizi zenginleştiriyoruz. Bu uzun bir yoldur. Onların hayatlarının farkına varılması, onlara dokunabilmek ve hissedebilmek uzun bir yol olacaktır. Ama bu uzun yolda hepimiz kararlıyız. Engellilerin haklarının korunulması ve daha yaşanılası bir dünya yaratılması konusunda çok yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Bu konuda emeği geçen paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.
Mercan’ın konuşmasının ardından özel öğrenciler, şiirlerini okudu. Şiir dinletisi sonrasında Atapark’taki kermesin açılış törenine geçildi. Kermes, kurdele kesimi töreninin ardından açıldı. Milas Kaymakamı Eren Arslan ve protokol üyeleri, engelli öğrencilerin yaptığı el emeklerinden oluşan sergiyi gezerek, alışveriş yaptı.
Özel bireylerin yaptığı el ürünlerinin sergilendiği stantların, 2 gün boyunca da ziyaretçilere açık olduğu belirtildi.
Sergi açılışının ardından Atapark’tan davul zurna eşliğinde ‘Engelli Farkındalık Yürüyüşü’ gerçekleştirildi. Yürüyüş sonrasında, Milas Kaymakamı Eren Arslan Milas Şehir Parkı’nda engelli tekerlekli sandalyesine oturdu.
Kaymakam Arslan, engelli farkındalığına dikkat çekmek için tekerlekli sandalyeyle parkı dolaştı.
Program, yürüyüş grubunun Atapark’a ulaşmasının ardından son buldu.
ENGELLİ BİREYLER İSTİHDAM EDİLMELİ
Milas Milli eğitim Müdürlüğüne bağlı Milas MEM İSG Bürosu, engelli bireylerin istihdam edilme oranını şöyle açıkladı: “Dünyada bir milyardan fazla insan herhangi bir tür engellilik ile yaşamakta, bu insanların yaklaşık 200 milyonu hayatlarını devam ettirme konusunda zorluklar yaşamaktadır.
İşverenler engelli insanların çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği açısından önlem alınmasının maliyet gerektirdiğini düşünerek işe almamaktadır. Veriler göstermektedir ki engelli insanların çalışma yaşamı dışında kalma oranı,engelli olmayanlara nazaran 2,5 kat daha yüksektir. Bu çerçevede ne yazık ki iş sağlığı ve güvenliği engelli bireyler için istihdam edilmeme nedenlerinden biridir. Bu konuda işverenlerin bilgi düzeylerinin desteklenmesi engelli bireylerin istihdam edilme sürecinde önemli bir adımdır. Çalışan engellilerin karşılaşabileceği güçlüklere bakıldığında ise engelli bireylerin iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yasal düzenlemelerle zorunlu kılınmıştır.
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun; Risk değerlendirmesi, Kontrol, Ölçüm ve Araştırma başlıklı 10. Maddesinde; "İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Risk değerlendirmesi yapılırken; "ç) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu hususlarını dikkate alır.
ibaresi bulunmaktadır. Engelliler özelinde iş sağlığı ve güvenliği ilgili alt mevzuata bakıldığında ise;
1-) 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan "İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği"
2-)17.07.2013 tarihli ve 28710 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan "işyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine ilişkin Yönetmelik"
3-)15.05.2013 tarihli ve 28648 sayılı "Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik" -- 05.10.2013 tarihli ve 28786 sayılı Yapı işlerinde "İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği"
4-)20. 07. 2013 tarihli ve 28713 sayılı "İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik"
5-) 18.06.2013 tarihli ve 28681 sayılı "İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik" alt mevzuatlarında engellilere özel hükümler yer almaktadır.”
Kaynak:Günaydın Milas