75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu ve Organ Doku Bağış Sorumlusu Dağıstan Daniş, Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde Organ Bağışı ve Doku Nakli Farkındalık Eğitimi vererek, öğrencilere organ bağışının önemini anlattılar.
Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde konferans düzenleyen 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu ve Organ Doku Bağış Sorumlusu Dağıstan Daniş, öğrencilere organ bağışını anlattı.
Ülkemizde de dünyada da çok sayıda hasta, sağlığına kavuşabilmek için umutla organ bağışı bekliyor. Bu anlamda genç nesilde ve toplumda bilinç oluşturulması adına 3-9 Organ Bağışı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğrencilerine eğitim verildi.
Organ bağışının tüm yönleriyle açıklandığı etkinliğe; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Ergun Kırova, 75.Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ Doku Bağış Birimi Sorumlusu Dağıstan Daniş, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhemşiresi Şakire Demir, okul yönetimi ve öğrenciler katıldı.
Konuşmacı olarak kürsüye gelen 75.Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, “Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında ‘Organ ve Doku Nakil Haftası’ kutlanmaktadır. Buradaki amaç bu tarihler arasında konuyla ilgili toplumun farkındalık düzeyini arttırmak. Biz de bu kapsamda aktiviteler yapıyoruz.” diyerek, çok sayıda hastanın sağlığına kavuşabilmek için organ nakli beklediğine dikkat çekti.
Organ bağışı oranları dikkate alındığında, batı ülkelerine nazaran Türkiye’nin alt sıralarda yer aldığını ifade eden Dr. Çubukcuoğlu, bilinenin aksine organ bağışının dinen de uygun görüldüğünü ve organ naklinin ancak beyin ölümü tanısı ve aile onayıyla yapıldığını söyledi.
Genç nesillerin bu anlamda bilinçli olmasında büyük fayda olduğunu belirten Çubukcuoğlu, organ ve doku naklinin hangi durumlarda gerçekleştirildiğini anlatarak, ülkemizin artan nüfus oranına paralel olarak organ bekleyen hasta sayısında da artış yaşandığına vurgu yaptı.
75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ ve Doku Bağış Birimi Sorumlusu Dağıstan Daniş ise organ ve doku naklinin Türkiye’deki organizasyonunu anlattı.
Öğrencilere mutlaka ileride organ iflasına neden olan Hepatit hastalığıyla ilgili test ve aşı yaptırmaları, kötü alışkanlıklardan uzak durmaları ve spor yapmaları konusunda önerilerde bulunan Çubukcuoğlu, eğitim etkinliğinin sonunda salondaki öğrencilere organ ve doku bağışı, nakli ile ilgili sorular sorarak, soruları doğru yanıtlayan öğrencilere sinema bileti hediye etti.
Kaynak:GünaydınMilas