Milas Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı liselerdeki öğrencilerin katılımıyla yapılan rekor denemesi, Milas Şehir Stadyumu'nda gerçekleştirildi. Toplam 2 bin 791 öğrenci, kendilerine verilen barkot numaralarını okutarak rekor denemesi için stadyuma giriş yaptı. Öğrenciler, Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural'ın komutuyla ilçenin su ürünleri alanında yetiştirdiği en önemli balık türü olan çipura figürünü oluşturdu.
Çipura şeklini alarak 5 dakika boyunca hareketsiz duran öğrenciler, rekor denemeleriyle "En kalabalık balık figürü" alanında Guinness Rekorlar Kitabı'na aday oldu.
"Dünyanın en kalabalık balık figürü" için düzenlenen etkinliğin başarıyla sonuçlandığını duyuran Kurul, rekor videoları ve tutanaklarının Guinness genel merkezince onaylanmasının ardından rekorun tescilleneceğini söyledi.
Bu yıl birincisi düzenlenen festivalin oldukça başarılı geçtiğini belirten Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Bugün de final niteliğindeki Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek olan en büyük balık figürünü insanlardan oluşturma gösterimiz oldu. Kazasız ve sorunsuz bir şekilde rekor denememizi gerçekleştirdik. Burada Guinness temsilcilerimiz bunu tescillediler ancak nihai karar İngiltere'de belgelenmiş olarak bize bildirilmesi geriye kalıyor." dedi.
Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal da törende yaptığı konuşmada Milas'ın marka değerinin oluşturulması ve tanıtımı için düzenlenen etkinlikte, rekor denemesinin başarıyla sonuçlandığını, bundan dolayı mutlu olduğunu kaydetti.
Kaynak:Günaydın Milas